Przewodnik po silniku BMW B48: niezawodność, typowe problemy i potencj – Euro Premium Parts
Żółte moduły LED DRL Angel Eyes w stylu CSL do BMW serii 2 F22 / M2 F87 (2014–2021) BMW > Oświetlenie LED Euro Premium Parts

NASZ BLOG

WSZYSTKIE CZĘŚCI, KTÓRYCH POTRZEBUJESZ DO SWOJEGO NIEMIECKIEGO SAMOCHODU

Znajdź wszystkie części poprawiające osiągi i nowoczesne akcesoria, których potrzebujesz do swojego pojazdu

NASZ BLOG

ULEPSZ. DOSTOSUJ. CIESZ SIĘ.

Zwiększ przyjemność z jazdy dzięki wszystkim modyfikacjom dostępnym na naszej stronie.

Nakładki lusterek z włókna węglowego do Volkswagen Golf Mk7 (2012–2020) VW > Lusterka Euro Premium Parts

NASZ BLOG

WŁAŚCIWY WYBÓR

Szukasz informacji o swoim przyszłym wymarzonym samochodzie? Przeglądaj nasz blog i znajdź odpowiedź na każde pytanie.

Bezprzewodowy zestaw doposażeniowy Apple CarPlay/Android Auto do Mercedes SLC (2014-2017) Mercedes > Carplay Euro Premium Parts

NASZ BLOG

GOTÓW DO DZIAŁANIA?

Masz już niemiecki samochód? Sprawdź nasz internetowy sklep z częściami tuningowymi i zacznij modyfikować swój pojazd już teraz!

Przewodnik po silniku BMW B48: niezawodność, typowe problemy i potencjał tuningowy

BMW B48 engine guide

BMW B48 to 2,0-litrowy czterocylindrowy silnik stanowiący serce modułowej rodziny jednostek BMW, wprowadzony w 2014 roku razem z trzycylindrowym B38 i sześciocylindrowym B58. Wykorzystuje rzędową czwórkę o pojemności 1998 cm³ z aluminiowym blokiem typu closed-deck, bezpośrednim wtryskiem paliwa, układem Double VANOS z Valvetronic oraz pojedynczą turbosprężarką twin-scroll. Został zaprojektowany wokół standardowej pojemności 500 cm³ na cylinder, dlatego ma wiele wspólnych wymiarów wewnętrznych i założeń konstrukcyjnych z większymi i mniejszymi jednostkami z tej rodziny. Znajdziesz go w wielu modelach, od Mini Coopera S i X1 po serię 3 G20, serię 5 G30, X3 G01 i Z4 G29.

Dla kupujących B48 jest ważny, ponieważ zastąpił N20 – silnik, którego problemy z prowadnicami łańcucha rozrządu zaszkodziły reputacji czterocylindrowych jednostek BMW. B48 wyeliminował te kłopoty i zyskał opinię jednego z najbardziej niezawodnych turbodoładowanych czterocylindrowców, jakie zbudowało BMW. Jest oszczędny, kulturalny jak na czterocylindrowiec i dobrze reaguje na tuning – dlatego napędza dziś ogromną część rynku używanych BMW i Mini.

Liczy się jednak generacja i wersja. B48 występuje w wersji poprzecznej (B48A20) do samochodów opartych na napędzie przednim oraz w wersji wzdłużnej (B48B20) do modeli z napędem na tylną oś, z mocą od niespełna 190 KM do ponad 300 KM. Późniejsze zmodernizowane wersje otrzymały zmieniony układ paliwowy, a w Europie także filtr cząstek stałych do silników benzynowych. Wiedza, z którą wersją masz do czynienia, pomaga przewidzieć koszty serwisu, kompatybilność części i zapas możliwości tuningowych.


Części i akcesoria

Twoje BMW zasługuje na więcej.

Starannie wybrane części sportowe i zamienne – gotowe do wysyłki.

Kup części do BMW →

Dane techniczne i wersje

Podstawowe dane techniczne

Parametr Szczegóły
Typ Rzędowy 4-cylindrowy, turbodoładowany benzynowy (TwinPower Turbo)
Pojemność skokowa 1998 cm³ (2,0 l)
Blok Aluminiowy, closed-deck
Głowica Aluminiowa, DOHC
Układ rozrządu 16 zaworów, Double VANOS, zmienny skok zaworów Valvetronic
Wtrysk Bezpośredni wtrysk wysokiego ciśnienia
Doładowanie Pojedyncza turbosprężarka twin-scroll
Średnica x skok tłoka 82,0 x 94,6 mm
Kolejność zapłonu 1-3-4-2
Lata produkcji 2014–obecnie

Poprzeczny B48A20 (Mini i BMW oparte na napędzie przednim)

B48A20 jest montowany poprzecznie na platformach UKL/FAAR, wspólnych dla Mini oraz kompaktowych modeli BMW z napędem przednim i xDrive. Mechanicznie jest bardzo zbliżony do silnika wzdłużnego, ale układ dolotowy, wydechowy, osprzęt i wiele przewodów się różni, więc części nie zawsze są wymienne.

B48A20 — 192 KM / 207 lb-ft

Model Nadwozie Lata
Mini Cooper S F56 2014–2024
BMW X1 sDrive20i / xDrive20i F48 2015–2022
BMW X2 sDrive20i F39 2018–2023

B48A20 — 306 KM / 332 lb-ft

Poprzeczny silnik o podwyższonej mocy otrzymał wzmocnione elementy wewnętrzne i większą turbosprężarkę, aby osiągnąć 306 KM w sportowych kompaktach.

Model Nadwozie Lata
BMW M135i xDrive F40 2019–2024
BMW X2 M35i F39 2019–2023
Mini John Cooper Works GP F56 2020–2021

Wzdłużny B48B20 (BMW z napędem na tył)

B48B20 to wersja montowana wzdłużnie, stosowana w serii 3, 4 i 5, X3 oraz Z4. Zazwyczaj współpracuje z 8-biegowym automatem ZF, co jest jednym z powodów, dla których te samochody są tak dopracowane. Pamiętaj, że moce na rynek amerykański są często podawane nieco inaczej niż wartości europejskie.

B48B20 — 184 KM / 214–221 lb-ft

Model Nadwozie Lata
BMW 520i G30 2017–2023
BMW X3 sDrive20i / xDrive20i G01 2017–2024
BMW 320i G20 2019–obecnie

B48B20 — 252 KM / 258 lb-ft

Model Nadwozie Lata
BMW 330i F30 2015–2019
BMW 530i G30 2017–2023
BMW X3 xDrive30i G01 2017–2024

B48B20 — 258 KM / 295 lb-ft

Późniejszy wzdłużny silnik o podwyższonej mocy ma wyższy moment obrotowy: 295 lb-ft (400 Nm). W USA te same samochody mają moc 255 KM / 295 lb-ft.

Model Nadwozie Lata
BMW 330i G20 2019–obecnie
BMW Z4 sDrive30i G29 2019–obecnie

Jak sprawdzić historię używanego samochodu z silnikiem B48

B48 jest wytrzymały, ale nadal jest to turbodoładowany silnik z bezpośrednim wtryskiem, który zależy od regularnych wymian oleju i sprawnego układu chłodzenia. Podczas oględzin poproś o pełną historię serwisową i zwróć szczególną uwagę na odstępy między wymianami oleju: interwały BMW oparte na stanie pojazdu mogą sięgać około 18 500 mil (30 000 km), a silniki eksploatowane przy długich interwałach są bardziej narażone na nagar i zużycie układu odpowietrzania skrzyni korbowej. Sprawdź poziom płynu chłodzącego, poszukaj zaschniętych różowych lub niebieskich śladów wokół zbiorniczka wyrównawczego, przewodów i obudowy termostatu oraz odczytaj zapisane kody błędów wypadania zapłonów.

Upewnij się też co do przebiegu samochodu i tego, czy był tuningowany. Wiele samochodów z B48 – zwłaszcza M135i, X2 M35i, 330i i Mini Cooper S – miało wgrywane oprogramowanie, a wcześniejszy tuning może oznaczać, że silnik i skrzynia biegów były eksploatowane znacznie ciężej, niż sugeruje licznik. Raport z historii pojazdu pomaga potwierdzić spójność przebiegu, historię wypadków i poprzednich właścicieli, zanim podejmiesz decyzję o zakupie.

Skorzystaj z natychmiastowej zniżki 20%, aby w pełni przejrzyście poznać przeszłość pojazdu dzięki carVertical – kliknij ten link lub baner poniżej:


carVertical – poznaj historię każdego pojazdu

Najważniejsze zalety

Największą zaletą B48 jest wytrzymała dolna część silnika i dopracowany napęd rozrządu. Aluminiowy blok closed-deck jest sztywny, a BMW wyraźnie wyciągnęło wnioski z N20: awarie prowadnic łańcucha rozrządu, będące znakiem rozpoznawczym N20, nie są w B48 powszechnym problemem. W połączeniu z solidnym układem korbowo-tłokowym daje to silnikowi trwałość mechaniczną niezwykłą dla małolitrażowej jednostki z turbodoładowaniem.

Drugą zaletą jest oszczędność połączona z realnym momentem obrotowym. Turbosprężarka twin-scroll zapewnia maksymalny moment już od niskich obrotów, więc nawet wersje 184 KM i 192 KM sprawiają wrażenie mocniejszych, niż wynikałoby z liczb. W parze z 8-biegowym automatem ZF w samochodach z silnikiem wzdłużnym B48 osiąga doskonałe spalanie jak na 2,0-litrowy silnik z turbo, a modułowa konstrukcja sprawia, że jednostka jest zwarta i stosunkowo lekka, co poprawia prowadzenie takich modeli jak 330i i Z4.

Wreszcie B48 ma doskonałe wsparcie w zakresie części i tuningu. Ponieważ jest stosowany w milionach BMW i Mini, części eksploatacyjne, uszczelki, elementy układu chłodzenia i ulepszenia wydajnościowe są powszechnie dostępne i w rozsądnych cenach. Wspólna architektura z B58 oznacza też, że wielu mechaników i tunerów zna ten silnik na wylot, co utrzymuje koszty robocizny na rozsądnym poziomie i ułatwia diagnostykę.


Znane problemy z niezawodnością

Wycieki płynu chłodzącego (zbiornik wyrównawczy, przewody, obudowa termostatu)

Objaw: Ostrzeżenie o niskim poziomie płynu chłodzącego, słodkawy zapach po jeździe, różowe lub niebieskie skorupy wokół przedniej części silnika, sporadyczne ostrzeżenia o przegrzewaniu.

Przyczyna: Plastikowe elementy układu chłodzenia – zbiornik wyrównawczy, przewody płynu chłodzącego, szybkozłącza i obudowa termostatu – stają się kruche pod wpływem wielokrotnych cykli nagrzewania. Przewody doprowadzające płyn do turbosprężarki są w niektórych samochodach również znanym miejscem przecieków.

Waga problemu: Umiarkowana. Łatwo naprawić, jeśli wykryje się go wcześnie, ale jazda z niskim poziomem płynu może uszkodzić turbosprężarkę lub uszczelkę głowicy.

Typowy przebieg: 50 000–93 000 mil (80 000–150 000 km).

Uwaga: Większość napraw kosztuje około 150–700 USD, w zależności od części. Zawsze używaj płynu chłodzącego dopuszczonego przez BMW i prawidłowo odpowietrz układ po każdej naprawie.


Zużycie układu odpowietrzania skrzyni korbowej (PCV) i pokrywy zaworów

Objaw: Nierówny bieg jałowy, gwiżdżący dźwięk, olej w układzie dolotowym, zwiększone zużycie oleju, kody błędów ubogiej mieszanki.

Przyczyna: Układ odpowietrzania skrzyni korbowej jest zintegrowany z plastikową pokrywą zaworów. Jego membrana i uszczelnienia mogą się zużywać, a sama pokrywa z czasem może się odkształcić lub przeciekać na uszczelce.

Waga problemu: Niska do umiarkowanej. Nie jest groźny w krótkim okresie, ale nadmiar oparów oleju przyspiesza powstawanie nagaru i może wpływać na kulturę pracy silnika.

Typowy przebieg: od 62 000 mil (100 000 km).

Uwaga: Ponieważ PCV jest wbudowany w pokrywę, zwykle naprawia się go wymianą kompletnej pokrywy zaworów, co kosztuje zazwyczaj około 350–800 USD z montażem.


Nagar na zaworach dolotowych

Objaw: Wypadanie zapłonów przy zimnym starcie, nierówny bieg jałowy, szarpanie i utrata mocy, kody błędów wypadania zapłonów, takie jak P0300–P0304.

Przyczyna: Jak każdy silnik z bezpośrednim wtryskiem, B48 nie omywa zaworów dolotowych paliwem, więc opary oleju z układu odpowietrzania skrzyni korbowej z czasem wypalają się na zaworach.

Waga problemu: Niska do umiarkowanej. Narasta stopniowo, a nie nagle; wpływa głównie na kulturę pracy i osiągi.

Typowy przebieg: 62 000–99 000 mil (100 000–160 000 km), wcześniej w samochodach używanych na krótkich trasach.

Uwaga: Czyszczenie zaworów łupinami orzecha skutecznie usuwa nagar i zwykle kosztuje około 350–700 USD. Krótsze interwały wymiany oleju pomagają spowolnić jego powstawanie.


Wycieki oleju (obudowa filtra oleju i uszczelki miski olejowej)

Objaw: Plamy oleju pod samochodem, zapach palącego się oleju, oleiste osady na dolnej części silnika i podramowniku.

Przyczyna: Gumowe uszczelki twardnieją z wiekiem i pod wpływem cykli nagrzewania. B48 jest mniej podatny na wycieki niż starsze czterocylindrowe silniki BMW, ale uszczelki nadal są elementami eksploatacyjnymi.

Waga problemu: Niska do umiarkowanej. Olej kapiący na gorący układ wydechowy lub na paski napędowe należy jak najszybciej usunąć.

Typowy przebieg: od 75 000 mil (120 000 km).

Uwaga: Wymiana uszczelki obudowy filtra oleju jest zwykle tania; wymiana uszczelki miski olejowej może kosztować więcej w modelach xDrive z powodu dodatkowej robocizny.


Cewki zapłonowe i świece zapłonowe

Objaw: Wypadanie zapłonów pod obciążeniem, kontrolka check engine, szarpanie przy wysokim doładowaniu, zwłaszcza w samochodach po tuningu.

Przyczyna: Zużyte świece i starzejące się cewki nie radzą sobie z wysokimi ciśnieniami w cylindrach silnika turbodoładowanego. Silniki po tuningu z wyższym doładowaniem szybciej zużywają świece.

Waga problemu: Niska. Prosta i tania naprawa, ale dalsze wypadanie zapłonów może uszkodzić katalizator lub filtr cząstek stałych.

Typowy przebieg: Świece około 37 000 mil (60 000 km) (wcześniej po tuningu); cewki w nieregularnych odstępach.

Uwaga: Samochody po tuningu często zyskują na świecach o jeden stopień zimniejszych i krótszych interwałach wymiany.


Harmonogram przeglądów

Czynność serwisowa Interwał
Olej silnikowy i filtr Co 6000–9500 mil (10 000–15 000 km) lub 12 miesięcy (krócej niż maksymalny interwał CBS BMW)
Świece zapłonowe Około 37 000 mil (60 000 km) (18 500–25 000 mil (30 000–40 000 km) po tuningu)
Filtr powietrza silnika Co 25 000–37 000 mil (40 000–60 000 km)
Filtr kabinowy (mikrofiltr) Co 12 500–18 500 mil (20 000–30 000 km) lub 2 lata
Płyn hamulcowy Co 2 lata
Płyn chłodzący Kontrola przy każdym przeglądzie; wymiana co 4–5 lat
Olej w skrzyni automatycznej Około 50 000–62 000 mil (80 000–100 000 km) (zalecane mimo fabrycznego napełnienia „na całe życie”)
Pasek napędowy i napinacz Kontrola od 62 000 mil (100 000 km)
Czyszczenie zaworów dolotowych Kontrola około 62 000–75 000 mil (100 000–120 000 km)

Zalecana specyfikacja oleju: W pełni syntetyczny olej z homologacją BMW Longlife-01 (zazwyczaj 0W-30 lub 5W-30). Niektóre nowsze modele są fabrycznie napełniane niskolepkim olejem BMW Longlife-17 FE+ (0W-20) – sprawdź specyfikację podaną na korku wlewu oleju lub w książce serwisowej swojego samochodu.


Potencjał tuningowy

B48 to jedna z najlepszych platform czterocylindrowych BMW pod kątem tuningu. Mocna dolna część silnika i turbosprężarka twin-scroll bardzo dobrze reagują na zmiany w oprogramowaniu, a wzdłużne silniki 252–258 KM oraz poprzeczny silnik 306 KM zyskują dużo już po prostym wgraniu oprogramowania. Wersje o niższej mocy również dobrze reagują, ale wyniki są różne, ponieważ niektóre komponenty i kalibracje różnią się między wersjami. Poniższe wartości dotyczą wzdłużnego B48B20 o mocy 252–258 KM.

Stopień Modyfikacje Szacowana moc
Stage 1 Tuning oprogramowania sterownika silnika na seryjnych częściach Około 290–310 KM
Stage 2 Tuning + downpipe, dolot, ulepszony intercooler, zimniejsze świece Około 320–350 KM
Stage 3 Ulepszona/hybrydowa turbosprężarka, modyfikacje układu paliwowego, komplet modyfikacji wspomagających Około 380–420 KM

Zalecane pierwsze modyfikacje w kolejności priorytetów:

  • Nowe świece zapłonowe o jeden stopień zimniejsze i sprawne cewki zapłonowe
  • Sprawdzony tuning sterownika silnika (Stage 1)
  • Ulepszony intercooler do kontroli temperatury powietrza dolotowego
  • Sportowy dolot i, tam gdzie jest to legalne, downpipe
  • Aktualizacja oprogramowania skrzyni biegów w samochodach z automatem

Głównym ograniczeniem seryjnego B48 jest układ paliwowy: fabryczna pompa wysokiego ciśnienia i wtryskiwacze wyczerpują zapas możliwości przy wyższym doładowaniu, dlatego konfiguracje Stage 3 wymagają modyfikacji układu paliwowego. Ważne jest też zarządzanie temperaturą – powtarzane mocne przyspieszenia powodują nagrzewanie się powietrza dolotowego (heat soak), więc ulepszenie intercoolera to rozsądna wczesna modyfikacja. Usunięcie filtra cząstek stałych do silników benzynowych lub katalizatorów jest nielegalne w ruchu drogowym w UE i USA, dlatego w samochodzie drogowym stosuj części zgodne z normami emisji spalin.

Układ napędowy jest równie ważny jak silnik. Samochody z silnikiem wzdłużnym i 8-biegowym automatem ZF dobrze znoszą moment obrotowy w Stage 1 i Stage 2, zwłaszcza po aktualizacji oprogramowania skrzyni biegów. Modele oparte na napędzie przednim, takie jak M135i, X2 M35i i Mini, używają innych skrzyń biegów i elementów napędu na wszystkie koła, więc zanim zaczniesz gonić za wysokim momentem obrotowym, sprawdź, co wytrzymuje Twoja konkretna skrzynia, a w samochodach z manualną skrzynią zaplanuj w budżecie mocniejsze sprzęgło. W każdym B48 po tuningu zapisz dane z logów, aby potwierdzić brak korekt spalania stukowego i utrzymywanie ciśnienia paliwa pod pełnym obciążeniem – poprawny log to najlepsze ubezpieczenie długoterminowej niezawodności.


FAQ

Czy silnik BMW B48 jest niezawodny?

Tak. B48 jest powszechnie uważany za jeden z najbardziej niezawodnych współczesnych silników BMW. Jego najczęstsze problemy to wycieki płynu chłodzącego, zużycie PCV/pokrywy zaworów i nagar – wszystko to są zagadnienia serwisowe, a nie katastrofalne wady konstrukcyjne.

Jakie są najczęstsze problemy B48?

Wycieki płynu chłodzącego ze zbiornika wyrównawczego, przewodów i obudowy termostatu, zużycie układu odpowietrzania skrzyni korbowej i pokrywy zaworów, nagar na zaworach dolotowych oraz, w samochodach po tuningu, zużyte świece i cewki zapłonowe.

Jak długo wytrzymuje silnik B48?

Przy regularnych wymianach oleju co 6000–9500 mil (10 000–15 000 km) i odpowiedniej dbałości o układ chłodzenia B48 może bez problemu przekroczyć 155 000 mil (250 000 km). Łańcuch rozrządu i dolna część silnika są zazwyczaj bardzo trwałe.

Czy B48 jest lepszy od N20?

Tak, pod względem niezawodności. BMW N20 znany jest z awarii prowadnic łańcucha rozrządu, a B48 nie ma tej słabości. B48 jest też bardziej kulturalny i oszczędny. Wersję sześciocylindrową tej samej konstrukcji modułowej opisujemy w naszym przewodniku po silniku BMW B58.

Ile mocy wytrzyma B48?

Seryjne elementy wewnętrzne uważa się powszechnie za komfortowo wytrzymałe przy około 350–400 KM, pod warunkiem odpowiedniego tuningu i modyfikacji wspomagających. Powyżej tej wartości ograniczeniem stają się układ paliwowy, turbosprężarka i skrzynia biegów.

Czy B48 po tuningu nadal nadaje się na samochód do codziennej jazdy?

Tak. B48 w Stage 1 lub łagodnym Stage 2 pozostaje kulturalny i komfortowy w codziennej eksploatacji. Wymieniaj olej częściej, stosuj zimniejsze świece i monitoruj temperatury powietrza dolotowego, a silnik pozostanie niezawodny.


Podsumowanie

BMW B48 to czterocylindrowy silnik, jaki BMW powinno było zbudować od początku: mocny, oszczędny, kulturalny i wolny od problemów z łańcuchem rozrządu, które nękały N20. Jego słabe punkty to głównie plastikowe elementy układu chłodzenia, odpowiedzialny za odpowietrzanie skrzyni korbowej oraz nagar – przewidywalne i niedrogie czynności serwisowe. Niezależnie od tego, czy kupujesz Mini Coopera S, 330i czy Z4, dobrze utrzymany B48 to jeden z najbezpieczniejszych wyborów we współczesnej gamie BMW, a do tego z naprawdę imponującym potencjałem tuningowym.

Ogólna ocena niezawodności: 8,5/10

Ocena potencjału tuningowego: 8/10

Chcesz utrzymać swój B48 w najlepszej kondycji lub uzyskać z niego więcej mocy? Przeglądaj naszą starannie wyselekcjonowaną ofertę części sportowych i zamiennych do BMW i znajdź dokładnie to, czego potrzebuje Twój samochód.